P. Jacques Hamel, R. I. P.

Umučený P.HammelKněz Jacques Hamel (86), jehož při ranní mši v kostele v Normandii podřezali dva útočníci, byl donucen kleknout si, než ho zavraždili. Uvedla to svědkyně, která se mše účastnila. Hamel přitom v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray jen zastupoval svého kolegu, byl už téměř deset let v důchodu.

„Všichni křičeli: Přestaňte, přestaňte, nevíte, co děláte. Přinutili ho kleknout si.

Dodala ještě, že útočníci si svůj čin natáčeli: „Natáčeli se. Kolem oltáře provedli něco na způsob kázání, v arabštině. Je to hrůza“.

Sestře Danielle a dvěma dalším lidem se podařilo z kostela utéct. Další sestru útočníci vážně pobodali a žena v nemocnici bojuje o život.

K útoku se přihlásil Islámský stát, uvedl, že ho provedli „jeho vojáci”.

Hamel by vysvěcen na kněze v roce 1958 a většinou působil v severozápadní Francii. V Saint-Étienne strávil 30 let.

Do důchodu oficiálně odešel ve svých 75 letech, arcidiecéze v Rouenu ho ale žádala, zda by nepomohl, když bude jeho nástupce otec Auguste Moanda-Phuati příliš zaneprázdněn. Hamel souhlasil a vypomáhal i v blízkém městečku Elbeuf.

„Byl to dobrý člověk,“ řekl o něm člen městské rady Hervé Morin a podobně hovoří i ostatní. „Nerad se stavěl do čela, byl zdrženlivý,“ vypověděli věřící. „Byl to člověk, který dělal svoji práci až do konce. Byl starý, ale pro každého vždy k dispozici. Byl to dobrý kněz“.

Requiescat in Pace!

Příspěvek byl publikován v rubrice Ke čtení, Nezařazené, Události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.