Zjevení Panny Marie, které vidělo 250 000 lidí

Překlad článku ze serveru Svetlo Sveta 6. května 2019

Snad nejvýznamnější zjevení Panny Marie pro koptské věřící, je to, které se odehrálo na místě, kde stojí kostel, který byl postaven na místech, na němž podle tradice žila Svatá rodina během jejího pobytu v Egyptě. Zjevení začalo 2. dubna 1968 a trvalo do roku 1971.

Muslimský autobusový mechanik postřehl něco zvláštního na místním koptském kostele zasvěceném Panně Marii v egyptském Zeitoune. Nejdříve si myslel, že jde někdo spáchat ze střechy sebevraždu, ale při lepším pohledu si všiml, že se jedná o siluetu ženy ve světle. Tento úkaz vidělo několik lidí, trval několik minut.

Následující týden se tento úkaz udál opět. Následující týden se to stalo třikrát a trvalo to celkem tři roky až do roku 1971. Mnoho věřících začalo hovořit o zjevování Panny Marie, oděné v zářivém světle. Skutečnost, že se zjevení uskutečňovalo na místě, kde podle tradice během svého útěku do Egypta přebývala Panna Maria se svatým Josefem a malým Ježíškem, rychle do světa rozšířilo příběh o zjevení. Samotný papež Pavel VI. kromě autority koptské církve chtěl mít zprávu z místa a vysílal tam své vyslance.

Zvláštností zjevení bylo, že úkazy byly volně pozorovatelné nejen vybranou skupinou lidí, ale všemi přítomnými lidmi bez rozdílu. Zjevení viděli dokonce i muslimové. Hlava koptské církve po přezkoumání zjevení vyhlásila události za „zázračné a autentické zjevení Panny Marie.“

Ve zprávě z místa zjevení zaslané Pavlovi VI. se můžeme dočíst:

Zjevení proběhly během různých nocí a pokračovaly v různé podobě. Přesvatá Panna Maria se někdy zjevila velmi viditelně, někdy více než odraz světla. Bylo ji vidět v době, kdy se otevíraly brány dómu. Někdy i na střeše dómu. Když v kleče uctila kříž, ten se oblékl do světla. Lidi, co se přišli podívat na zjevení, žehnala. (…) Zjevení trvaly dlouhou dobu, až 2 hodiny a 15 minut, jak tomu bylo v úterý, 30. Dubna 1968.

Zjevení pozorovali tisíce lidí různých náboženských denominací, Egypťané, ale i cizinci, klérus i vědci, lidé z různých postavení a profesí. Všichni zjevení viděli. Při zjeveních byla častokrát přítomna holubice, která je symbolem Ducha svatého.

Zjevení pozorovali i představitelé egyptské vlády, kteří neuměli najít žádné vysvětlení pro tento jev. Zjevení přišla v době, kdy Egypt byl poražen v egyptsko-izraelské válce a nebyla spojeny s žádným poselstvím, byla však velkým povzbuzením pro křesťany na Blízkém východě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.